Jaro klepe na dveře. Dekorace vloček a vánočních hvězd na oknech jste asi už vyměnili za barevné květy a veselá zvířátka. Na procházkách už místo stavění sněhuláků pozorujete první příznaky jara a posloucháte čím dál hlasitěji se ozývající zpěv ptáků. Zkuste si tuto atmosféru přinést i domů v podobě tvoření s dětmi. Připravili jsme pro vás přehled několika technik, které dětem rozzáří oči, podpoří jejich zručnost a navíc vám rozkvete domov jarní náladou.
Než započnete kreativní tvoření s dětmi…
Podpora jemné (i hrubé) motoriky u dětí předškolního věku je nezbytná pro pozdější zvládání školních činností (čtení a psaní). Je tedy skvělé, že je ke tvoření chcete vést. Mějte však na paměti, že
- malé děti se nevydrží dlouho soustředit. Nenuťte je tedy činnost dokončit za každou cenu a rozdělte ji do více dnů.
- je lepší dát dítěti prostor, než ho aktivně pořád opravovat a směrovat k vámi vytyčenému cíli. Vůbec tak nevadí, když papírové sněženky nebudou bílé, ale nakonec třeba červené. Nechte to na dětech. Více jsme o tom psali v článku Proč podporovat dětskou kreativitu?
U všech dále popsaných devíti činností jsou vyjmenované potřebné pomůcky, popsaný postup, určena časová náročnost a věkové určení. Nechybí ani shrnutí dílčích cílů jednotlivých aktivit včetně toho, co která činnost u vašich dětí rozvíjí (znalost barev, zručnost, aj.).
9 tipů na jarní tvoření
1) Papírové sněženky
- Pomůcky: barevné papíry (modrý, zelený, bílý), nůžky, lepidlo, vata
- Celkový čas: 60 minut
- Co aktivita rozvíjí: jemná motorika, stříhání, lepení
- Pro koho je určena: pro děti od 2 let
Postup: Nejdříve nalinkujte zelený a bílý papír tak, aby se z nich daly vystříhat přibližně stejně široké proužky. Zelené proužky budou tvořit stonky a listy sněženek, bílé proužky stočte do tvaru květů. Z modrého papíru vystřihněte kolečko (například pomocí obrysu větší misky), které slouží jako podklad. Na podklad nalepte zelené proužky, vrchní části stonků přehněte a na ně poté nalepte bílé květy. Spodní část polepte vrstvou vaty, která zobrazuje tající sníh. Menším dětem může dělat problém správně zahnout bílé proužky do květu a budou potřebovat vaši pomoc.
2) Frotážoví motýlci
- Pomůcky: bílý papír, pastelky, dřevěný kolíček, lepidlo, nůžky, předměty, které chceme přenést frotážovou technikou na papír pro ozdobení křídel (např. krajka, látka, mince, knoflík, list, květina, kamínek atd.)
- Celkový čas: 20 minut
- Co aktivita rozvíjí: jemná motorika, prostorové vnímání, stříhání, lepení
- Pro koho je určena: pro děti od 2 let
Postup: Vybrané předměty položte pod bílý papír a pastelkou nebo voskovkou po nich přejíždějte, dokud na papíře nevznikne rovnoměrný vzor. Na papír poté nakreslete motýlí křídla, která vystřihněte a přilepte je na dřevěný kolíček. Hotoví motýlci vám mohou ozdobit jarní větvičky ve váze.
3) Bramborová tiskátka
- Pomůcky: brambora, nůž, tempery nebo vodovky, bílý papír
- Celkový čas: 15 minut
- Co aktivita rozvíjí: jemná motorika, rozlišování barev
- Pro koho je určena: pro děti od 2 let
Postup: Bramboru rozkrojte napůl a vykrojte zoubky do tvaru tulipánu, namáčejte ji ve zvolené barvě a obtiskněte na papír. Poté dokreslete tulipánům stonky a listy. Jarní obraz, který bude bavit i nejmenší děti, je hotový.
4) Barvení soli
- Pomůcky: kuchyňská sůl, lepidlo Herkules, vodovky, štětec
- Celkový čas: 2 hodiny
- Co aktivita rozvíjí: jemnou motoriku, rozlišování barev
- Pro koho je určena: pro děti od 3 let
Postup: Připravte si obrys květiny, naneste na něj lepidlo Herkules a zasypte jej solí. Nechte zaschnout a přebytečnou sůl sesypte bokem. Štětcem nanášejte na přilepenou sůl vodové barvy a společně s dětmi pozorujte, jak se začnou rozpíjet. Pro menší děti je obtížné se při malování udržet na určených liniích.
5) Kytice z plata od vajec
- Pomůcky: plato od vajec, vodovky nebo tempery, štětec, barevné papíry, barevné knoflíky, stužka, lepidlo, nůžky
- Celkový čas: 2 hodiny
- Co aktivita rozvíjí: jemnou motoriku, rozlišování barev, prostorové vnímání
- Pro koho je určena: pro děti od 2 let
Postup: Z plata od vajec vystřihněte jednotlivé přihrádky (květy), které pomalujte barvami. Po uschnutí je nalepte s dětmi na růžový podklad a doprostřed každého květu přilepte barevný knoflík. Nakonec ze zeleného papíru vystřihněte proužky a můžete je stočit jako stonky na obrázku. Stužkou je svažte k sobě a přilepte ke květům. Tím vznikne prostorový obraz barevné kytice.
Menším dětem pomozte se stříháním jednotlivých květů. Můžete využít ostrého nože nebo malých nůžek na nehty. Pozor na zranění!
Tuto jarní dekoraci lze povýšit na didaktickou hru přiřazováním barevných knoflíků ke stejně barevným květům.
6) Zamotaný ptáček
- Pomůcky: tvrdý karton, bavlnka, korálky, nůžky, lepidlo
- Co aktivita rozvíjí: jemnou motoriku, trpělivost
- Pro koho je určena: pro děti od 3 let
Postup: Vystřihněte si z tvrdého kartonu obrys ptáčka, kterého několikrát omotejte barevnou bavlnkou. Nebojte se využít celou její délku. Když už vám zbývá pouze kousek bavlnky, navlékněte na ni korálky, které ptáčkovi ozdobí křídla. Nakonec nalepte místo oka korálek. Při omotávání si dejte pozor na to, aby se vám bavlnka nezamotala a aby nesjížděla z ocásku.
7) Obtiskávání zajíčků
- Pomůcky: rulička od toaletního papíru, barevný papír, tempery, štětec, černá fixa, lepidlo, nůžky
- Celkový čas: 20 minut
- Co aktivita rozvíjí: jemnou motoriku, rozlišování barev
- Pro koho je určena: pro děti od 2 let
Postup: Ruličku od toaletního papíru rozstřihněte na tři části, dvě z nich přimáčkněte tak, aby vytvořily uši zajíčka, a třetí zůstane kulatá a bude tvořit hlavičku. Všechny tři části k sobě přilepte a máte hotové zajíčkové razítko. To už jen namáčejte ve zvolené barvě a obtiskujte na papír. Nakonec už jen fixou zajíčkům domalujte veselé obličeje a nožičky. Menším dětem musíte razítko připravit, větší mohou při jeho výrobě asistovat.
8) Ovečka z papírových kapesníčků
- Pomůcky: 3 papírové kapesníčky, provázek, černý papír, fixy, lepidlo, nůžky
- Celkový čas: 30 minut
- Co aktivita rozvíjí: jemnou motoriku, trpělivost
- Pro koho je určena: pro děti od 4 let
Postup: Položte si na sebe 3 papírové kapesníčky, zastřihněte jim rohy do kulata a uprostřed je svažte provázkem. Poté začněte oddělovat jednotlivé vrstvy kapesníčků od sebe tak, až z toho vznikne koule. Ta bude představovat tělo ovečky. Z černého papíru vystřihnete hlavu a nohy, které nalepíte na tělo ovečky. Nakonec domalujte s dětmi obličej a krásně nadýchaná ovečka je hotová. Pro menší děti může být obtížné oddělit jednotlivé vrstvy ubrousků od sebe.
Inspirace z webu Nápady pro Aničku.
9) Váza plná kočiček
- Pomůcky: barevné papíry, klacíky, vata, lepidlo, nůžky
- Celkový čas: 45 minut
- Co aktivita rozvíjí: jemnou motoriku, špetkový úchop, lepení, stříhání
- Pro koho je určena: pro děti od 2 let
Postup: Z barevného papíru vystřihněte obrys vázy a nalepte ji na barevný podklad. Nad ni nalepte klacíky, které jste předtím nasbírali na procházce. Ty budou představovat větvičky ve váze. Na větvičky lepte malé kousky vaty místo kočiček. Nakonec můžete ještě dozdobit vázu fixami nebo barevnými papíry.
Všech 9 aktivit na tvoření s dětmi v duchu jara pro vás nachystala (i nafotila) Alena Bubelová, za což jí chceme moc poděkovat. A kdo je Alča? Naše nová posila v Tuláčkově světě, ale rovněž:
Máma dvou holčiček, která miluje dětský svět. Vystudovala předškolní a mimoškolní pedagogiku, knihovnictví a historii a ve svém životě se snaží propojovat všechny získané znalosti. Má ráda tvoření s dětmi, čtení knih i vyprávění poutavých příběhů, které se skutečně staly. Nejradši tráví volný čas venku v přírodě.
Chytlo vás kreativní tvoření s dětmi
Bavily děti nachystané aktivity? Chtěly byste vy jako rodiče zkusit další činnosti, které hravou formou rozvíjí vaše děti v motorice a ještě v něčem dalším (grafomotorika, čtenářská gramotnost, barvy)? Pak
- Řada nápadů najdete na Pinterestu.
- Sledujte maminky na Instagramu, za nás můžeme doporučit například Hrajeme si jinak, Mamihele, Kartonovou mámu nebo Petit Heros (vybírejte dle věku).
- Vyzkoušejte Tuláčkovy kreativní sady pro děti od 3 let (chystáme další).
- Sáhněte po nějaké tvořivé sadě na spřáteleném projektu TAKARO (všechny produkty jsou české a certifikované pro děti).
A hlavně se nebojte zkoušet. Každé dítě zabaví něco jiného a některé ke tvoření musí tzv. “dozrát” (to je asi příklad našeho staršího tuláčka).
Pochlubte se nám do komentářů, jak se povedlo vaše jarní tvoření s dětmi? Co jste vyráběli? Co byste doporučili dalším rodičům? Pojďme se společně inspirovat! Děkujeme.