„Kašlu na to, nechám na zítřek. Však ono se to nějak vyřeší. Nejsem sice spokojený v životě, ale teď to prostě nejde.“ Poznáváte se? Taky odkládáte změny ve vašem životě, jakkoliv cítíte, že v něm aktuálně nejste spokojení? Doufáte, že ono se to utřepe nějak samo? Nebo máte milion důvodů (rozumějte výmluv), proč to zrovna teď změnit nejde, že vám okolnosti nejsou nakloněni? Znám to a věřte, dá se vždy něco dělat. Na udržitelnou změnu není nikdy pozdě a já vám s ní pomohu.
Libovala jsem si v roli oběti a změny odkládala
Nejsem nadčlověk. Několikrát v životě jsem se dostala do pasti, kdy jsem nebyla spokojená, cítila jsem, že doslova uhnívám a život přežívám. Přesto jsem se k žádným změnám neměla. Co více, libovala jsem si v roli oběti a měla v hlavě milión důvodů, proč to teď je zkrátka tak a nelze s tím nic dělat.
Omyl. Jen jsem si něco nalhávala a musela vždy vše nechat zajít daleko, než jsem doslova zvedla zadek, vyměnila ČR za cizinu a konečně pracovala na lepších zítřcích. Pokud vás můj osobní příběh změn nezajímá, klidně přeskočte rovnou na 8 praktických tipů, jak na udržitelné změny v životě (v jakékoliv oblasti).
Dvakrát jsem padla na dno a dvakrát mi pomohlo vycestovat
Na rok 2014 nikdy nezapomenu. Ačkoliv jsem velmi úspěšně odstátnicovala na dvou univerzitách, měla skvělou práci v IT, vlastnila byt a byla zdravá, nebyla jsem šťastná. Ba co více, zpětně bych si diagnostikovala středně těžkou depresi. I dle online testů. Důvodem byl bolavý rozchod a zrada do té doby nejlepší kamarádky. Zkoušela jsem chaoticky kde co, často balancovala na hraně (ne zákona teda), ale tak nějak mi bylo dost jedno, jak to se mnou dopadne v některých chvílích. Zvenku by to nikdo nepoznal, maskovala jsem to, byla velmi akční, střídala účesy, sporty, snažila se tu a tam i randit… Ale realita doma za zavřenými dveřmi byla jiná.
Přeskočím to, tento článek má být totiž inspirující. V roce 2016 jsem to už nevydržela a udělala velký krok z mé komfortní zóny, kde jsem stejně jen uhnívala. Mimochodem, stále single neschopna přijmout lásku (tím se omlouvám všem klukům, co mi tehdy nadbíhali a já je ignorovala, nedala jim šanci).
Koncem března 2016 jsem odjela pracovat a žít na krásný ostrov Malta. Práci jsem si zajistila v IT a bydlení v jednom domečku s pole dance studiem, kterému jsem tehdy holdovala. Do té doby jsem v cizině byla jen párkrát, sama nikdy, angličtinu jsem rozhodně dobrou neměla a podporu k tomuto kroku doma taky ne. Chtělo to velkou odvahu, ale já neměla co ztratit. V ČR jsem se tehdy točila v kruhu.

Užila jsem si tam 6 nádherných slunných měsíců, procestovala ostrovy křížem krážem, zbavila se závislosti na jídle (ta mě provázela přes 2 roky tehdy), objevila krásy cestování. Pochopila jsem taky, že svět IT není pro mě. Dala výpověď, koupila pár letenek na blind a objevila pojem copywriting. Krátce na to jsem šla na volnou nohu, živila se jako copywriterka na cestách a potkala Ivana.
Hodně změn najednou, že? Nic z toho by se ale nedělo, kdybych
1) si neuvědomovala, že je něco špatně a že vlastně jen přežívám,
2) neudělala první akční krok, nezměnila prostředí a neotevřela se novým možnostem v životě.
Opět uběhl nějaký čas. S Ivanem jsme si stihli pořídit 3 děti během 4 let, vydat dvě dětské knížky a další produkty pod naší značkou Hravá cesta (tehdy jako Tuláčkův svět) a rozjet hračkářství TAKARO. Jenže opět jsme se řítili někam, kam jsme nechtěli a kde nám od samého počátku nebylo dobře. Do toho přišel covid, rakovina, druhá rakovina, vážná nemoc prostředního dítěte, operace posledního dítka. Prostě guláš emocí a vypětí.
Zase jsem si nalhávala, to se změní s věkem dětí, teď stejně nemohu nic udělat, musím to prostě vydržet. Jiní se mají hůře, tak na co já si pořád stěžuji?! O sobě jsem si myslela poslední roky, jak jsem líná, neschopná, pomalá, no zkrátka nic hezkého. Kdo nás sleduje déle, tak už ví, že řeč je o našem vyhoření a nenaplněném potenciálu (očekávání) v našem podnikání. Celý příběh, příznaky syndromu vyhoření a možné „léčby“ jsme na našem blogu už sepsali dříve.
Závěr je ale stejný jako v roce 2016. Opět to chtělo razantní změnu a to i přes závazky v ČR, tři malé děti. V lednu 2025 jsme ukončili dobře rozjetý e-shop TAKARO, sbalili saky paky a vyrazili na naše zatím nejdelší cestování s dětmi – na roadtrip po Balkánu. Jak vidíte, volím zase změnu prostředí (cestuji) a opět píšu. Tentokrát ne jako copywriterka pro druhé, ale tento Hravý blog. Na změnu v životě není nikdy pozdě.
Všimněte si, že kdykoliv se odchýlím od mého vnitřního kompasu života, od toho, co mě baví (cestování, tvoření, psaní), série facek mě vrátí zpět. Škoda jen, že za záchranné lano neumím zatáhnout dříve a nechám to vždy zajít tak daleko. Vy ale nemusíte čekat, až dopadnete na dno, vyhoříte, či začněte být vyčerpaní, dělat změny v životě lze vždy. A my vám k tomu dáme i praktický návod:
8 snadných tipů, jak na udržitelné změny v životě
Úplně nejdůležitější krok pro jakoukoliv změnu je si uvědomit, že je něco špatně, připustit si problém či chtít něco vyřešit. A musí to jít z vás, nesmí to být žádná póza, přání někoho jiného, ale vaše vlastní vnitřní motivace. Jinak to nebude fungovat. Je to stejné jako s kuřákem, alkoholikem či jiným závislým, který o změnu nestojí a chce to jeho okolí.
Máte něco takového, co vás pálí a chcete to změnit, jen se zkrátka nedaří změnu udržet dlouhodobě? Ano? Tak pojďme zmínit 8 podstatných, ale jednoduchých kroků, které vám tu změnu pomohou konečně ukotvit v životě. V kratší podobě najdete následující obsah na našem Instagramu.
1) Začněte maličko
Uvedeme si to na příkladu. Chcete začít běhat? První den vyrazíte na 5km výklus, druhý den možná taky, třeba ještě i třetí, ale brzy máte chuť to celé vzdát… Tak prr, zvolněte, na začátek stačí se obléct do sportovního a vylézt za dveře. Toto opakujte den za dnem. Až se z toho stane rutina, jako třeba ranní čištění zubů, pak teprve jděte na ulici a jednou ji rychle obejděte. Takto postupně přidávejte další a další milníky.
Ano, zdá se to jako hodně pomalý progress, ale on se nasčítá a ve výsledku si pohyb zautomatizujete tak, že vás ani nenapadne ten den nesportovat. Prostě podvědomě půjdete do akce. Nad čištěním zubů taky přece nepřemýšlíte.
2) Navažte na stávající zvyk
Toto je velmi důležitý krok. Svůj nový návyk pevně začleňte na daný časový okamžik a dané místo ve svém denním harmonogramu. Ideálně si vypište, co vše ráno od vstaní děláte. Chcete začít meditovat? Fajn, pak si řekněte, že se vzbudíte o 5 minut dříve a než dojdete na záchod, tak si dopřejete 5 minut meditace. Tudíž čas je spjatý s odchodem na wc a místem výkonu je vaše postel. Mozek se tak podvědomě učí na spouštěče nového návyku.

3) Zjednodušte si cestu
Chcete zlepšit váš pitný režim? Nebo začít více číst (a méně scrollovat na mobilu)? Pak k tomu uzpůsobte vaše domácí (případně i pracovní) prostředí. Rozmístěte dopředu po bytě sklenice/nádoby s vodou tak, abyste je při vašich běžných aktivitách měli neustále na očích.
Jestliže chcete večer před spaním číst knihu, pak už ráno po ustlání si na polštář tu knihu položte. Večer, až si lehnete, ji uvidíte a je výrazně větší šance, že ji taky otevřete. A tady pamatujte na bod číslo 1. Není nutné hned trhat čtenářské rekordy, ale postačí si přečíst jednu jedinou stránku. Ale dělejte to denně ve stejnou chvíli (před spaním).
4) Odstraňte překážky
Tento bod je podobný předchozímu a platí i pro zlozvyky. Trávíte večer příliš mnoho času na mobilu či TV? Pak si stáhněte aplikace, které vám na mobilu večer zneaktivní sociální sítě. Nebo ještě lépe požádejte partnera, ať vám mobil úderem 20. hodiny vezme a někde v bytě schová. Nebo si jej odneste do auta před barákem. Pravděpodobně se vám později nebude pro něj chtít jít. Podobně to lze udělat s ovladačem na TV.
5) Opakujte, nehledejte dokonalost
Zhřešili jste? Vynechali jste jeden den ranní jógu anebo strávili večer prohlížením Reels? Nezahazujte vaši snahu a především se nepranýřujte. Jeden den nic neznamená, důležité je, aby se z toho nestala série dnů. Na rovinu, svět ani lidé nejsou dokonalí, všichni tu a tam selháváme. Nebo se nakumulují životní události, děti vám do toho hodí nečekaně vidle.
A znovu opakuji, neobviňujte se z neschopnosti něco změnit. Aplikovat jakoukoliv změnu do života trvá. Za mě déle jak 21 dnů, které se tradují pro zažití nového návyku. Pokud hodně a často bojujete s nepříjemnými myšlenkami, sami sebe shazujete, doporučujeme se podívat na CBT techniky pro unavené rodiče.

6) Udělejte to lákavé
Co si budeme povídat, nikdo z nás nemá rád tresty za to, že se mu něco nepovedlo. Naopak odměny bývají motivační. Však to jistě znáte dobře u svých dětí. Spojte tedy nový návyk s něčím příjemným. Například cvičte (běhejte) u vámi oblíbených písniček. Odměňujte se za každých 100 nových slovíček v cizím jazyce.
7) Sledujte pokrok
Jak jsme psali výše, aplikovat změnu do života trvá a je třeba zkrátka vytrvat, než se věci zautomatizují a nové návyky se usídlí ve vašem podvědomí. Proto je dobré (alespoň za začátku) si pokrok vizuálně znázorňovat. Můžete si odškrtávat splnění nového návyku v kalendáři či nějaké mobilní aplikaci.
Anebo postaru psát do deníku. Skvělé jsou i deníky vděčnosti, kde se lze pochválit, co se ten den povedlo. I toto si zaveďte jako nový návyk do života: těsně před usnutím po nastavení budíku si řekněte 3 věci, za který se ten den chválíte.
8) Obklopte se lidmi, kteří už to dělají
Není nic víc než podporující okolí. To vás dokáže nakopnout, dodat motivaci a vy vidíte, že dlouhodobé úsilí se vyplácí. Co to znamená v praxi? Chcete běhat? Přidejte se do nějaké běžecké skupiny, ideálně fyzické ve vašem místě bydlení. Nebo aspoň online komunity běžců. Rozjíždíte podnikání? Pak choďte na networkingové akce ve vašem okolí. Dělají se případně i online podnikatelská setkání.
A ještě jeden bonusový tip. Pokud to se změnami v životě myslíte opravdu vážně, zajímá vás, jak to biologicky funguje v mozku, chcete to hlouběji pochopit, pak si poslechněte buď
- audioknihu Atomové návyky od Jamese Cleara,
- anebo audioknihu Síla zvyku od Charlese Duhhiga.
Tak co, jdete do toho s námi a začnete těchto 8 jednoduchých kroků k trvale udržitelné změně v životě aplikovat? Který bod se vám líbí nejvíce anebo vás naopak překvapil? Držíme vám palce a o podporu si můžete kdykoliv napsat na našem Instagramu Hravá cesta.
Zaujala vás naše cesta či problematika syndromu vyhoření? Anebo snad sami chcete změnit něco ve vašem životě? Pak s námi zůstaňte v kontaktu přes e-maily. Nebojte se, žádné časté otravné spamy neposíláme, jen lifehacky, tipy na appky a knihy, které vám se změnou v životě pomohou. A nějaký ten update z naší cesty společně s PDF materiály pro vaše děti.