Jak vybrat dětský batoh na výlet? Praktický průvodce pro rodiče

jak vybrat dětský batoh správně plus recenze boll.cz

Chcete, aby si vaše dítě zvyklo nosit vlastní věci na výletech? Kromě radosti z „velkého“ batohu je důležité myslet i na pohodlí, správnou velikost a bezpečnost. Jaký batoh je pro malé dobrodruhy nejlepší a na co si dát pozor při výběru? Podělíme se s vámi o zkušenosti s dětskými batohy, které u nás prošly zátěžovým testem na našem dlouhém roadtripu.

Proč vůbec pořizovat dětský batoh?

Nevíme, jak vaše děti, ale naše si o něj začali říkat už okolo druhého roku věku. Viděli zkrátka maminku, která považuje batoh za nejpraktičtější věc ke kočárku. Období kabelek u mě skončilo s životním obdobím bezdětná.

Navíc si myslíme, že je velmi praktické, aby už malé dítě (klidně batole okolo 1,5 roku) si zvykalo své věci nosit a hlídat. Mít za něco zodpovědnost. A to postupně i na delších cestách a výletech. 

Proč byste tedy měli koupit první dětský batoh?

  • Učí děti samostatnosti – i malé dítě zvládne nosit lehké věci (láhev, mikinu, sušenku).
  • Pomáhá s organizací – děti se učí odpovědnosti za své věci.
  • Motivuje k výletům – děti se těší, že mají „svůj“ batoh. Vážně, u nás tomu je. Nejvíc nadšená je malá a nejstarší. Ti opravdu poctivě nosí.
jak vybrat dětský batoh - na co se koukat, jaké parametry

Jak vybrat správný dětský batoh na výlet?

Fajn, už jsme se shodli, že nějaký ten první dětský batoh bude skvělým dárkem pro vašeho potomka. Jenže na trhu jich existuje nepřeberné množství. Jak tedy vybrat ten správný, aby dobře držel a splňoval všechny zdravotní (ergonomické) zásady? Při jeho nákupu myslete minimálně na tyto faktory:

  • Velikost a věk dítěte – malý batoh pro batolata (1,5–3 roky), větší pro předškoláky (4–6 let).
  • Váha batohu – lehký materiál, aby dítě neunavil.
  • Pohodlí – vyztužená záda, nastavitelné popruhy, hrudní/bederní pás, který brání sklouzávání.
  • Bezpečnostní prvky – reflexní prvky, snadno otevíratelné přezky.
  • Design – líbí se dítěti = větší motivace ho nosit. 

Naše osobní zkušenost se značkou boll.cz

Jako první jsme našim dětem pořídili malé batohy z Decathlonu (takové ty úplně nejmenší za 100 Kč, tuším). Uznáváme, žádná hitparáda to není, o ergonomice by se dalo značně pochybovat, ale byly po ruce při našich nákupech v tomto řetězci.

Před naším několikaměsíčním roadtripem po Balkánu nás ale oslovila česká značka boll.cz, že nás ráda na cestu vybaví. Sama značka o sobě ve videích a na svém webu píše, že u svých produktů myslí na:

Zdravý vývoj páteře: Hrudní a bederní pásy spolu s polstrovaným zádovým panelem zajišťují komfortní nošení. (Pro nás je toto hodně důležité vzhledem k velkým zdravotním problémům se zády u prostředního syna.)

Bezpečnost na prvním místě: Reflexní prvky z více stran, unikátní tvar ramenních popruhů zajišťují, že batoh nesklouzává z ramen

✅ Praktické detaily: Síťované kapsy, poutka na přívěsky a snadno ovladatelné přezky pro malé ručičky

Odolnost a styl: Vysoce kvalitní materiály od českých designérů, které odolávají špíně a dešti.

To znělo dost dobře, nadto milujeme české značky, tak jsme na nabídku kývli. Naše děti dostaly modrý Sioux 15 l (má 6letý, je od výšky 125 cm), zelený Roo Frogs 12 l (má 4letý, je od výšky 115 cm) a žlutý Bunny Mice 6 l (má 2letá, je od výšky 90 cm). Já osobně jsem si vybrala červený Boll Eagle 24 l, který je od 155 cm. Tedy buď pro větší děti anebo klidně dospělou osobu. Rozměry má jako příruční zavazadlo do většiny nízkonákladovek, což se hodí. Neboť naše rodina se zásadně balí minimalisticky, a to i na dlouhodobé roadtripy.

Aktuálně (v době psaní článku) jsme 40 dní na cestách, batohy jsou denně v užívání, prošly se s námi k vodopádům, na celou řadu řeckých a albánských pláží, po Athénách a dalších místech. Dostaly zabrat. Děti je rozhodně nešetří. Takže nastal čas shrnout, zda v našem testování obstály.

Co jako máma tří děti hodnotím víc než kladně:

  • I naše nejmenší (necelé 2 roky) si zvládne zcela sama batoh nasadit a obě přezky na pásech zapnout. Ušetřím tak mrtě času s chystáním dětí na výlet. Se zipy se taky dobře manipuluje a přezky naštěstí na batozích nejsou.
  • Batohy jsou stále čisté. Nechápu, jak je to možné, ale nikdo by na nich nepoznal, že už jsou 40 dní v terénu. Velký déšť jsme ještě netestovali. Ani nebudeme!
  • Dětem dobře sedí, nestěžují si nikde na tlačení. Naopak je vyžadují nosit (já tak nenosím nic, max táhnu kočárek). Zkrátka nesklouzávají, asi díky dobře řešenému bedernímu pásu.
  • Reflexní prvky. Zatím teda nebyly úplně třeba, ale za mě je to základ dětského šatníku.
  • Lehkost batohů, jsou jako pírko (pár gramů), děti nenosí zbytečnou zátěž.

Jediným negativem byl fakt, že na větších batozích od 125 cm (Sioux u nejstaršího) nejsou zelené myšičky boll.cz. Asi si umíte představit, jaká byla reakce našeho nejstaršího poté, když nám batohy dorazily a já nevědouc to jsem je rozbalila v přítomnosti dětí. Příště do balíku nejprve kouknu sama…

jak vybrat dětský batoh - naše zkušenost s boll.cz

Co dát dítěti do batohu?

Jak vybrat dětský batoh na výlet (a nejen na ten) jsme si řekli. Značek existuje více, necháme na vás, zda dáte taky šanci českému boll.cz, či sáhnete jinam. Zbývá jen dítě vhodně zabalit. U nás se řídíme následujícím:

  • Zásada: lehký obsah (max 10 % váhy dítěte). 
  • Základ: malá láhev s vodou, svačina, lehká bunda nebo čepice.
  • Bonus: oblíbený plyšák nebo hračka – děti rády nosí „kamaráda“. U nás to vyhráli poutníčci-plyšáci Bertík a Mařenka z chystaného projektu lesito (určitě se k Báře mrkněte, šije nádherné certifikované hračky). U nás na Instagramu Hravá cesta je taky brzy uvidíte.

Láhve používáme skleněné od značky Vilgain (od nich máme i nerezové krabičky na svačinky, nechceme plasty). Ty se bohužel vejdou jen do síťky největšího Sioux batohu. Malá má bezplastovou nerezovou láhev značky Pura se silikonovým vrškem, žádné brčko skrz čištění (verze jednorožec). Ta se vleze i do síťky jejího Bunny Mice batohu.

jak vybrat dětský batoh - co zabalit malým dětem do batohu

Pravda, tady s sebou nemáme váhu, tak batohy plním od oka. Každé z dětí nosí něco jiného. Malá má pouze své věci (pleny, ubrousky, náhradní oblečení a oblíbenou čepičku od značky Dupeto). Prostřední má především techniku na točení videí a sem tam jídlo. Nejstarší má v přední kapse Sioux náhradní oblečení pro sebe a bráchu, v hlavní kapse potom svačinu pro všechny. Máme ještě kočárek, ten pobere svrchní oděvy a pití. My rodiče nenosíme nic. Teda jo, děti. 😀

Dětský batoh může být skvělým parťákem na cestách, když je správně zvolený. S trochou tréninku si děti rychle zvyknou, že si své věci nosí samy – a vy budete mít o trochu lehčí batoh (anebo žádný). Prozradíte nám, co na zádech nosí vaše děti? Na e-mail info@hravacesta.cz anebo napište na naše soc. sítě.

Zaujala vás naše cesta? Či snad samotný důvod, proč jsme provedli takovou razantní změnu v životě (syndrom vyhoření)? Nebo snad sami chcete změnit něco ve vašem životě? Pak s námi zůstaňte v kontaktu přes e-maily. Nebojte se, žádné časté otravné spamy neposíláme, jen lifehacky, tipy na appky a knihy, které vám se změnou v životě pomohou. A nějaký ten update z naší cesty společně s PDF materiály pro vaše děti.

naše rodina Hravá cesta

Jsme rodiče tří prcků, nadšenci do cestování, kreativci, kteří koncem ledna 2025 zavřeli své úspěšně rozjeté hračkářství TAKARO a teď sdílí svou cestu z vyhoření za přítomnějším životem. Myslíme si, že na změnu v životě není nikdy pozdě. A nejlepší je ji udělat hned teď.

Celý náš příběh o podnikání, rodinném příběhu i vyhoření si přečtěte tady.

Zůstaňme ve spojení

naše rodina Hravá cesta


Anebo raději sem tam dávku inspirace z našeho hravého e-mailu?

Nebojte se, nespamujeme, shrnujeme, co se u nás dělo, zajímavé tipy na knížky, lifehacky a někdy do přílohy vkládáme námi vytvořené PDF materiály pro vaše děti.

Kontaktovat nás můžete na:

  • tel. čísle: +420 776 339 191
  • e-mailu: info@hravacesta.cz

Sdílejte článek

Měsíc v Řecku: Co nás naučilo cestování po této zemi bohů?
Předchozí příspěvek
Měsíc v Řecku: Co nás naučilo cestování po této zemi bohů?
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Menu